Home Forum Ostalo Zaštita prirode Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1
  • 2

TEMA: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji

Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #223

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Uzeo sam si slobodu da otvorim ovdje temu gdje možete direktno dokumetirati slučajeve prekršaje lovaca i/ili krivolovaca. Moglo bi biti korisno da steknemo iskustvo kako reagirati u pojedinim situacijama, naravno sa ciljem da zaštitimo barem ono što nam po Zakonu pripada.

Meni nije dugo trebalo da naletim na prekršaj.

10.2.2013 bio sam na terenu kod ornitološkog rezervata Strmca, malo sam otišao od jezera gdje je tabla za ornitološki rezervat prema Savi i snimio sam ovu ljepoticu, bila je baš u blizini lovačke čeke koja je postavljena nasred livade. Lijepo smo se gledali, baš mi je bila mila.



A jučer (nedjelja) odem ujutro opet na isto mjesto, sjednem u lovačku čeku i u malo maglovito jutro promatram šta se dešava i pitam se gdje je sada moja ljepotica. Iz smjera Samobora uz Savu čuju se zločudni pucnjevi :( . Za kojih petnestak minuta čujem u daljini razgovor ljudi i vidim kolonu lovaca (bilo ih je nešto manje od deset) sa oružjem koja je krenula od novog mosta preko kanala ravno prema meni. Svi do jednog sa puškama. Dođu do čeke i počne razgovor:

On (najstariji lovaci na njegovom kombinezonu je bila oznaka LD Jastreb): dobar dan,
Ja: dobar dan,
On: Šta tu radite?
Ja: Fotograf sam i slikam?
On: Imate papire?
Ja (brzo sam puko nakon tog glupog pitanja): Kakve papire?
On: U lovištu ste.
Ja: Kako da znam da je ovo lovište kad nema nigdje oznaka za lovište ( ja tada nisam znao da je i to gdje sam se zatekao također ornitološki rezervat baš kao i prostor uz samo jezero ali bio sam 100% siguran da lovište nije obilježeno)?
On: To je naša čeka i vi tu ne smijete biti.
Siđem sa čeke i kažem im, ok, ja odlazim, a vi ubijajte. Bio sam uvjeren da nema oznake za lovište, a kako je čeka otvorenog tipa (bez vrata) ne vidim razlog da se netko ne bi popeo u nju.

Otišao sam ravno prema jezeru, i baš prije nasipa opet se pojavila, ovaj puta druga grupa lovaca (ovi su imali pse koji su se okolo rastrčali) koji su došli iz smjera ušća Krapine u Savu (dakle i oni su bili duboko u rezervatu i cijelog su ga pročešljali) te su došli do mosta i zajedno sa ovima sa kojima sam razgovarao (sada sve skupa njih petnaestak) rasporedili su se u liniju od mosta sve do Save i onda su polako krenuli prema Samoboru, a dvojica su ostala kod mosta (vjerojatno da na brisanom prostoru kontroliraju prelaz preko kanala i čistinu od mosta prema Savi). Ovo je slika jednog od te dvojice (drži 2 psa).



Taj lovac se nalazi cca 50 metara od mosta i cca 150 metara od čeke. Te dvije grupe bile su povezane i išle su u zajedničku akciju. Vjerojatno su bili u vezi sa grupom čije pucnjeve sam čuo odmah ujutro dok sam bio još sam iz smjera Samobora ali za to nemam dokaze. Sve mi je prisjelo, vratio sam se na jezero, sjeo sam u auto i sa gorčinom se vratio doma.

Tek kasnije u razgovoru sa upućenim fotografom i pregledom karte sa ulaza u rezervat (imam sliku panoa) shvatio sam da su mi lagali i kada sam bio na čeki nalazio sam se zapravo u rezervatu, a ne u lovištu. Oni su bili definitvno u prekršaju, ja ne. Ispod je karta sa položajem lovačke čeke (crveni križić) i taj položaj sam sam ucrtao.



Možete zamisliti kad 10-15km od centra Zagreb se rade prekršaji na ovakav način kako to izgleda negdje bogu iza leđa. Molio bih nekoga ako zna neka kaže koga nazvati u takvoj situaciji, direktno sa mjesta, praznikom, nedjeljom bilo kad? Nije valjda da znate nekoga tko bi mogao reagirati?

Nisam siguran da je moja ljepotica sa slike više živa. Strast ubijanja je svuda oko nas, od samog Zagreba sve do vrleti Velebita......................
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od clickmiro.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #224

  • blaus
  • blaus's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 2
Uh, zanimljiva situacija. Kaže u Zakonu o zaštiti prirode da je u posebnom rezervatu (u koji spada ornitološki) zabranjeno hvatati i ubijati divlje životinje. Valjda se to odnosi i na lovce onda. To područje je pod JU Zagrebački prsten. Pokušaj ih informativno zvrcnuti pa vidjeti što će reći (iako ne očekuj preveliku pomoć od njih).

Rekao bih ti da inače možeš nazvati policiju, ako znaš da si u pravu i da je netko drugi u prekršaju. No kako će vjerovatno reagirati postaja zadužena za to područje, očekuj da su i sami policajci pripadnici tog lovačkog društva, ili njihovi prijatelji.

Pokušat ću još detaljnije saznati kakva su pravila za lov u ornitološkim rezervatima. I može li inspektor zaštite prirode reagirati u takvim slučajevima. Javim.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #225

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9


Iz ove table na ulazu jasno je šta je zabranjeno ali nije jasno kome javiti u nedjelju ujutro. Policija? Bilo je snijega do te čeke, koliko ja znam oni imaju plitke cipele i ne idu tamo gdje se ne može autom, a do sada kada sam ih zvao zbog lovaca nikada nisu obavili posao makar je to bilo u Zagrebu (Medvednica) i sve jasno 100% . A zamisli poziv policiji npr sa Velebita kad naletiš na neki prekršaj.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #226

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Nije da sam najpametniji i da imam bilo kakvog iskustva po tom pitanju, ali da sam u takvoj situaciji poslikao bi ih iz daljine, tako da na slici postoje orjenitiri po kojima bi se nedvosmisleno znalo gdje se nalaze. Poslikao bih i njihove otiske u snijegu, blatu, a zatim pokušao naći vozila sa registracijama i istim onim otiscima.

Zatim bih se zapitao što sa time, imam li dovoljno hrabrosti... Možda bih nazvao policiju, možda inspekciju (kada bih imao broj pri ruci). Zabilježio vrijeme kada sam zvao da im saopćim čime raspolažem. Ako bi odradili posao, super, a ako ne opet bih razmislio, kome i kako pismeno poslati prijavu inspekciji, da li sam, da li u suradnji sa nadležnom javnom ustanovom ili preko neke od udruga za zaštitu prirode koje imaju običaj prijavu objaviti u raznoraznim medijima (naročito ako institucije ne rade svoj posao).
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #227

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Zakon o lovstvu:

Članak 9.
(1) Lovište se ustanovljuje prema vrsti divljači koja prirodno obitava ili se uzgaja na površinama zemljišta, prema broju divljači koja se prema mogućnostima staništa može uzgajati na tim površinama i namjeni lovišta.
(2) Zabranjeno je ustanovljenje lovišta:
1. na zaštićenim dijelovima prirode ako je posebnim propisima u njima zabranjen lov,
2. na moru i ribnjacima s obalnim zemljištem koje služi za korištenje ribnjaka,
3. u rasadnicima, voćnim i loznim nasadima namijenjenim intenzivnoj proizvodnji te pašnjacima ako su ograđeni ogradom koja sprječava prirodnu migraciju dlakave divljači,
4. na miniranim površinama i sigurnosnom pojasu širine do 100 m,
5. na drugim površinama na kojima je aktom o proglašenju njihove namjene zabranjen lov.
(3) Radi stručnijeg i kvalitetnijega gospodarenja jelenom običnim i divokozom, za njih će se odrediti uzgojna područja. Površinu uzgojnog područja po vrsti divljači i načinu gospodarenja u lovištima obuhvaćenim uzgojnim područjem odredit će ministar posebnim propisom.

Članak 69.
(1) Divljač je zabranjeno loviti, te postavljati lovnogospodarske objekte u pojasu 300 m od granice posebno zaštićenih dijelova prirode iz članka 9. stavka 2. točke 1. ovoga Zakona i prolaza koji služe za migraciju divljači preko i ispod autocesta.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka divljač je dopušteno loviti uz granicu lovišta kad je granica lovišta određena rijekom ili drugom vodenom površinom.
(3) Lov divljači na zemljištima koja se nalaze u graničnom pojasu uređuje se posebnim propisom koji će donijeti ministar.

Zakon o zaštiti prirode (koji je bivša ministrica Holy željela izmijeniti - zamijeniti) :

Članak 12.
(1) Posebni rezervat je područje kopna i/ili mora od osobitog značenja radi svoje jedinstvenosti, rijetkosti ili reprezentativnosti, ili je stanište ugrožene divlje svojte, a osobitog je znanstvenog značenja i namjene.
(2) Posebni rezervat može biti: floristički, mikološki, šumske i druge vegetacije, zoološki (ornitološki, ihtiološki i dr.), geološki, paleontološki, hidrogeološki, hidrološki, rezervat u moru i dr.
(3) U posebnom rezervatu nisu dopuštene radnje i djelatnosti koje mogu narušiti svojstva zbog kojih je proglašen rezervatom (branje i uništavanje biljaka, uznemiravanje, hvatanje i ubijanje životinja, uvođenje novih bioloških svojti, melioracijski zahvati, razni oblici gospodarskog i ostalog korištenja i slično).
(4) U posebnom rezervatu dopušteni su zahvati, radnje i djelatnosti kojima se održavaju ili poboljšavaju uvjeti važni za očuvanje svojstava zbog kojih je proglašen rezervatom.
(5) Posjećivanje i razgledavanje posebnog rezervata može se zabraniti ili ograničiti mjerama zaštite.
(6) Aktom o proglašenju posebnog rezervata mogu se istovremeno zaštititi različite vrijednosti zbog kojih se proglašava rezervat (ornitološko-ihtiološki, geološko-hidrološki i dr.).

Članak 69.
(1) Organizacija prostora, način korištenja, uređenja i zaštite prostora u nacionalnom parku i parku prirode uređuje se, na temelju stručne podloge koju izrađuje Zavod, prostornim planom područja posebnih obilježja.
(2) Prostorni plan nacionalnog parka i parka prirode donosi Sabor.

Članak 70.
(1) Mjere zaštite zaštićenih područja sastavni su dio dokumenata prostornog uređenja, planova upravljanja, planova gospodarenja, te drugih propisa koji se donose na temelju ovoga Zakona i koji uređuju pitanja zaštite, očuvanja, unaprjeđenja i korištenja nacionalnog parka, parka prirode i drugih zaštićenih područja.
(2) Mjere zaštite iz stavka 1. ovoga članka odnose se na zabranu ili ograničenje zahvata u prostoru: gradnja infrastrukturnih objekata; gradnja novih tranzitnih, komunalnih, energetskih, telekomunikacijskih i prometnih objekata; otkopavanje ili zasipavanje terena; otkopavanje ili odnošenje kamenja, minerala, sigovina ili fosila; odlaganje otpada i ispuštanje otpadnih voda; mijenjanje vodnog režima; odvoženje naplavina; gospodarsko korištenje prirodnih dobara; izvođenje meliorativnih zahvata; uklanjanje živica i drugih prirodnina; sadnja monokultura; skupljanje gljiva i biljaka i njihovih dijelova; uznemiravanje, ubijanje ili hvatanje životinja; lov; ribolov; prometovanje; športsko-rekreacijske djelatnosti; postavljanje reklamnih i drugih oznaka; posjećivanje i razgledavanje; i druge aktivnosti koje mogu ugroziti zaštićenu prirodnu vrijednost.
(3) U zaštićenim područjima nije dopušteno izvođenje vojnih vježbi ni drugih vojnih aktivnosti kojima se mogu ugroziti prirodne vrijednosti.

Članak 71.
(1) Pravilnikom o unutarnjem redu pobliže se uređuju pitanja i propisuju mjere zaštite, očuvanja, unaprjeđenja i korištenja nacionalnog parka i parka prirode, te zaštićenih područja i drugih zaštićenih prirodnih vrijednosti kojima upravlja javna ustanova koju osniva županijska skupština ili Gradska skupština Grada Zagreba.
(2) Pravilnik iz stavka 1. ovoga članka za nacionalni park donosi upravno vijeće javne ustanove uz suglasnost Ministarstva i prethodno mišljenje središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva kada je temeljni fenomen šuma ili voda.
(3) Pravilnik iz stavka 1. ovoga članka za park prirode i ostala zaštićena područja te druge zaštićene prirodne vrijednosti iz stavka 1. ovoga članka donosi upravno vijeće javne ustanove uz suglasnost Ministarstva i središnjeg tijela državne uprave nadležnog za poslove poljoprivrede, šumarstva i vodnoga gospodarstva kada je temeljni fenomen iz njegova djelokruga.
(4) Pravilnici o unutarnjem redu nacionalnih parkova i parkova prirode objavljuju se u »Narodnim novinama«, a pravilnici ostalih zaštićenih područja objavljuju se u službenom glasilu osnivača.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #228

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Daklem, treba u JU zagrebački prsten tražiti uvid u pravilnik upravljanja ornitološkim rezervatom i vidjeti da li je lov zabranjen samo na ptice ili na sve životinje.

Ovdje su neke indicije kakovo bi moglo biti stanje, ako je lovište BERTOVINA-STRMEC na području ornitološkog rezervata, što nisam uspio provjeriti:
www.lszz.hr/images/stories/pdf/karta_lov...bertovina-strmec.pdf
www.zagrebacka-zupanija.hr/static/files/...ke/21_rujna_2010.pdf
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #229

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Darkec wrote:
Daklem, treba u JU zagrebački prsten tražiti uvid u pravilnik upravljanja ornitološkim rezervatom i vidjeti da li je lov zabranjen samo na ptice ili na sve životinje.

Hvala na komentrima i trudu. Na tabli piše sve, ne samo da je zabranjeno ubijanje, zabranjeno je i uznemiravanje svih životinja kao i pristup psima. Mene zanima kome prijaviti sa lica mjesta kršenje Zakona u takvom slučaju?.

I kada se meni ovo dogodilo nisam bio svjestan da sam bio u ornitološkom rezervatu ali sam bio siguran da nigdje nisu bile oznake lovišta. Naravno da sam sve to znao da bih napravio više slika, iako snijeg nije pao da prekrije brijeg........................

Prošli su kroz selo, svjedoka ima xy.
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od clickmiro.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #231

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Bok!
Budući da smo o ovome već razgovarali, mogu samo reći da je o tvojem neugodnom iskustvu obavještena JU Zeleni prsten Zagrebačke županije. Uz tvoje podrobno izvešće ovdje, nadam se da će imati dovoljno "materijala" za pokretanje prijave protiv dotične lovačke udruge. I ja sam ranije imao susreta sa lovcima na tom terenu, ali se radilo o pojedinačnim lovcima (najčešće bez oružja) i uglavnom nije bilo konfrontacija, pa čak niti razgovora... Svatko bi otišao na svoju stranu, a ja sam pomno osluškivao da li će biti pucanja i potrebe da reagiram.
Treba napomenuti da lovci u ornitološkom rezervatu nemaju što tražiti sa puškama, a pogotovo sa puštenim psima. Nije im dozvoljen nikakav lov, niti na jednu divljač, a kamoli na ptice. Znakovito je da se na tvojoj slici vidi da lovac na sebi ima signalnu jaknu koja je zakonom propisana za lov što znači da nisu bili u nekakvoj šetnjici ili prebrojavanju divljači. Šteta što kasnije nisi ostao kod ribičke kućice malo duže, da čuješ da li se pucalo...
Uz nadu da će lovci biti sankcionirani,
pozdrav!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #232

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Ovdje su uredi i osobe naizravnije vezane za zaštitu prirode (nikada ih nisam zvao) :
www.zastita-prirode.hr/Institucije/Sekto...tori-zastite-prirode
www.zastita-prirode.hr/Institucije/Sekto...uzba-zastite-prirode
www.zastita-prirode.hr/Institucije/Javne...ija-JU-Zeleni-prsten

Za hrvatsku je karakteristično da lovišta prekrivaju cjelokupni teritorij države. Daklem ne možeš pogriješiti da li jesi ili nisu u lovištu, čak i usred velikih gradova. Nema ih samo unutar nacionalnih parkova. Na ostalim područjima u kojima je lov zabranjen nazivaju se uzgajalištima. Bez obzira na naziv, tamo lov ne bi smio biti dozvoljen. Ipak sve ovisi o pravilnicima javnih ustanova i lovnogospodarskim osnovama koji govore na što se smije i kada se smije pucati.

A da neoznačenih lovišta ima - ima. Meni na jednom lovištu rekli da im netko table stalno razbija...
Zadnja izmjena: 11 years 2 months ago od Darkec.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #233

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #234

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Kako stvari stoje ovo je čisti primjer kako ne štima upravljanje tim područjem. Mislim da bi bilo vrlo efikasno u buduće publicirati takve stvari ovdje, a oni koji su plaćeni iz poreza da počnu malo više pratiti realnosti na terenu, razmišljati i poduzimati mjere koje daju rezultate. Imali bi tu i novinari materijala. Vjerojatno bi se digla prašina tek kad se dogodi neka nesreća. Već sam gledao te karte lovišta ali nisam ih provjeravao da li su ucrtane granice zaštičenih područja.

Također je zanimljiv i dio zakona kojeg si citirao da je lov zabranjen i 300metara od same granice. To me podsjetilo na lovca kojeg sam vidio sa upucanom pticom na cesti pored Vranskog jezera.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Odg: Lovci i/ili krivolovci i njihovi prekršaji 11 years 2 months ago #235

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Darkec, ovi linkovi su OK, ti ljudi su dužni izaći na teren nakon prijave.
Što se tiče Ornitološkog rezervata Sava-Strmec (i susjednog Sava-Zaprešić) upućen sam u to da je lovačkim udrugama sa tih područja posebno napomenuto (što su, naravno, i prije znali) da je lov i progon divljači i svih ostalih životinja zabranjen. Radi se o tome da je rezervat proglašen davne 1970. godine, a JU Zeleni prsten je osnovana 2008. godine. U tom dugom periodu bez ikakve kontrole, lovci su mogli radtiti što ih je volja, pa su sagradili i četiri čeke (na zaprešičkom području i više) koje sigurno nisu služile za promatranje ptica...
Od kako je JU preuzela kontrolu nad rezervatom, puno toga se je promjenilo: postavljena je poučna staza sa info tablama i slikama ptica, odštampan je vodič sa opisom najčešćih ptica na tom području, organizirano je nekoliko susreta ljubitelja prirode, stanovnika i fotografa na terenu, sa ciljem dizanja razine svijesti među lokalnim stanovništvom...Također, nas nekoliko (ovdje na site-u T.Klanfar, D.Krnjeta i ja) uključili smo se kao vanjski suradnici u monitoring ptica na području županije i pokušavamo pomoći koliko najviše znamo i možemo.
Logično je da sada postoji otpor lokalnih lovačkih društava koja se trenutno uglavnom suzdržavaju od otvorenog lova. Zato su ovakva svjedočanstva poput MIroslavovog jako vrijedna da se lovce trajno obuzda u djelovanju unutar rezervata.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
  • 2
Vrijeme kreiranja stranice: 0.133 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 45 gostiju i nema članova online