Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Samoniklo jestivo bilje, tablica

Samoniklo jestivo bilje, tablica 11 years 2 days ago #384

  • Tragač
  • Tragač's Avatar
Evo za početak jednog dobrog članka o samoniklm jestivom bilju.

File Attachment:

Ime datoteke: Samoniklojestivobilje_opt.pdf
Veličina datoteke: 107 KB
Zadnja izmjena: 11 years 2 days ago od Zoran.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Samoniklo jestivo bilje, tablica 10 years 11 months ago #473

  • wildmann
  • wildmann's Avatar
Vrlo dobra tablica, samo nedostaju slike. Mnogo ljudi nezna kako izgleda koja biljka ili gljiva. Ja osobno nemam problema sa biljkama, jer ih koristim za ishranu već dugo godina, no gljive su mi enigma. Volio bih znati više o gljivama. Putem literature je to dosta nesigurno.Treba upoznati iskusnog gljivara, da nas uvede u svijet gljiva. Kažu da su sve gljive jestive, al neke samo jedanput :lol: :lol:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Samoniklo jestivo bilje, tablica 10 years 11 months ago #474

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Takva sistematizajcija (kao u tablici) sigurno je jako praktična ali kao što si rekao dobre slike nedostaju. Imam staru knjigu Samoniklo jestivo bilje od Ljubiše Grlića ali sam zbog vrlo loše kvalitete slika i rizika koji to nosi u identifikaciji prisiljen čekati neku bolju priliku da ju koristim u praksi za pomoć u identifikaciji. Najbolje je učiti direktno od nekog dobrog poznavatelja, ali je pri pisanju knjiga i priručnika važno obratiti pažnju na kvalitetu slika. Zadnje vrijeme (crvene knjige) vidljiv je pomak u kvaliteti objavljenih slika.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Samoniklo jestivo bilje, tablica 10 years 11 months ago #475

  • wildmann
  • wildmann's Avatar
Imam sličnu knjigu i vrlo sam zadovoljan. To je vjerojatno novija verzija
. No, biljku , da bi je koristio moraš 100% poznavati. Iz tih slika u knjigama, prepoznat češ, eventualno biljku u poodmaklom stadiju rasta, u cvatu... što znači da su više manje neukusne, Večina biljaka u tom stadiju su nagorkaste i bljutave. Najvažnije je biljku prepoznati dok je još mlada, sočna i ukusna, a takve slike gotovo i nečeš nači u literaturi. Postoje biljke koje ne možeš zamijeniti niti s jednom sličnom otrovnom (kopriva, štir, štavelj, tušt, jaglac, ljubičica, tratinčica,gavez, čičak,traputac, velika preslica...), a vrlo su ukusne
Zadnja izmjena: 10 years 11 months ago od wildmann.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Samoniklo jestivo bilje, tablica 10 years 11 months ago #476

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Da, mislim da ću morati uložiti napor i dobru volju da krenem baš u tom smjeru i naučim neke osnovne biljke koje su jestive. Znam tako neke vrste gljiva i već nalazim samo u njima zadovoljstvo i sigurnost dugi niz godina. Baš tako i kod gljiva vrlo često imaju prednost mlade gljive ali unose i rizik u identifikaciji.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Samoniklo jestivo bilje, tablica 10 years 11 months ago #477

  • wildmann
  • wildmann's Avatar
Da, treba puno volje i napora. Statistike pkazuju da onos jestivih i otrovnih gljiva je oko 50%, dok je to kod biljaka 20% jestivo. Kod nekih biljaka nije sve jestivo, recimo npr. Tisa. Tisa je vrlo otrovna biljka, no same bobice su jestive. Slatke su i sočne, no moramo pripaziti na malu košticu unutar nje VRLO JE OTROVNA. Kod bazge je slična situacija, naime cvijetovi pohani su vrlo ukusni, no ne jedi list. Agacija također, jedino jestivo na njoj su cvijetovi. Vrlo su ukusni pohani. Sjeme agacije je otrovno, no termičkom obradom otrov nestaje, te ih možeš pržiti i samljeti. Odlična su zamjena za kavu.
Moramo biti svjesni činjenice, da se od biljaka baš i nečemo zasititi. LJudski organizam je stvoren za šarenoliku prehranu.
Stoga vas molim da se ne bacite u iskorjenjivanje naše flore, jer priroda bez nas može, al mi bez nje ne.
Zadnja izmjena: 10 years 11 months ago od wildmann.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Samoniklo jestivo bilje, tablica 10 years 11 months ago #496

  • wildmann
  • wildmann's Avatar
Evo nešto slikica jestivog bilja (nism profić u slikanju)


Gavez


Štavelj


izdanci hmelja
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.116 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 115 gostiju i nema članova online