Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Kornjače

Kornjače 10 years 10 months ago #538

  • Mladen R
  • Mladen R's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 1
Već neko vijeme obilazim Maksimirska jezera, pa sam primjetio kako su puna američke crvenouhe kornjače (Trachemys scripta elegans), tzv. ukrasne kornače koja se najčešće prodaje po različitim "Zoobuticima". "Savjseni gradjani" kad im previše narastu ili im dosadi brinuti se za nih, bacaju ih očito u jezera.

IMG_2031.JPG


Sada ove kornače očito ima daleko više o domaće barske kornače (Emys orbicularis)

IMG_2376.JPG


Tako sam uz preko 100 američkih crvenouhih kornača uspio vidjeti samo 2 domaće barske kornjače i to samo u 5. Maksimirskom jezeru. Vjerojatno postoji kompeticija izmedju ove dvije vrsto kako u pitanju prostora (staništa) tako i u pogledu hrane, a bio bi moguć i problem u prijenosu zaraznih bolesti ili parazita na koje bi ove strane kornače mogle biti imune, a domače ne. Takvo "biološko" zagadnjenje unošenjem stranih vrsta već je višekratno imalo katastrofalan utjecaj na domaću (europsku) floru i faunu, pa je tako npr. Europa ostala bez svojih autohtonih slatkovodnih deseteronožnih rakova, Hrvatska je tu bila pred 20-tak godina (ne raspolažem novijim podacima) časni izuzetak, nadam sa kako je to još uvijek.

Ovo "biološko" zagadjenje (stavljam u navodnike, jer se obično pod biološkim zagadjenjem misli na bakterijska ili mikrobiolška zagadjenja) prirode moglo bi biti dobra tema i na forumu o zaštiti prirode, bilo bi dobro evidentirati takve životinjske i biljne "korove-neofite" kako bi se dobila kompletna slika i možda bi se moglo poduzeti nešto dok je još vrijeme.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kornjače 10 years 10 months ago #541

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Točno , to je općepoznati problem i jedan od razloga što se već dugo crvenouhe ne prodaju po ZOO shopovima.
Ja osobno imam kod kuće tri ( jako velike ) crvenouhe već 12 godina i nikad ih se nebih riješio. Mislim da su vrlo dragi i zanimljivi kućni ljubimci .
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Kornjače 10 years 10 months ago #543

imam i ja jednu, prošle godine našao na Rakitju kao friško izleženu. Pa sad doma pliva.
A da ih ima, to štima, svuda u i oko ZG se cide u masama :(
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.111 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 100 gostiju i nema članova online