Home Forum Svijet životinja Ptice Sezonske migracije ptica
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Sezonske migracije ptica

Sezonske migracije ptica 11 years 1 week ago #480

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
@ Rodjo, bravo, krasna i rijetka ptica....
Prije par dana vratile se prve crvenokljune čigre....nažalost, voda je trenutno previsoka i teško da će se ove godine gnijezditi na svojim starim mjestima. U preletu su crne čigre.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: rodjo

Sezonske migracije ptica 11 years 4 days ago #490

jučer 16-ak crvenonogih vjetruša, a danas 15 u jednom jatu i odmoru na vrh drveta.
Prvi sokol lastavičar i prva pčelarica. I grlice također došle. Još par dana pa će i vuge :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 6 months ago #578

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Skrenuo bih pažnju da možete sudjelovati u Europskom promatranju ptica, nadam se da ovaj vikend neće padati kiša: www.ptice.hr/eurobirdwatch2013_poziv.htm

S obzirom da su "naše" gnjezdaće vrste većinom otputovale na jug, sada možemo potražiti one vrste koje nam dolaze na zimovanje ili one kojima treba više vremena da prelete preko nas. Teoretski, to daje šansu da ako ste na pravom mjestu u pravo vrijeme uočite malo rijeđe vrste, možda i regionalno izumrle.

Smisao promatranja koji se ovog vikenda odvija u cijeloj Europi, pa i šire, je zainteresirati javnost za zaštitu prirode izvještavanjem o broju promatrača, broja uočenih vrsta ptica i broja uočenih jedinki u ta dva dana. Šaljite slike na predložene adrese bez obzira na kvalitetu, naročito ako ne prepoznajete pticu.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 6 months ago #582

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Zaboravio sam javiti da je objavljen izvještaj: www.ptice.hr/eurobirdwatch2013_rezultati.htm
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 6 months ago #583

gledao sam izvještaj već jućer pa sam primjetio 2 stvari koje ne mogu ne spomenuti.
Kao 1. jedna općenita: Kako to da se u popisu za neke ptice ne koriste standardni hrvatski nazivi t.j. hrvatska ornitološka nomenklatura, već neki koji se službeno ne koriste.

Kao 2. zanimljivo mi je bilo primjetiti u rezultatima po lokalitetima u stupcu gdje se naleze lokaliteti Orešje, Rakitje i POR Sava-Strmec navode za pojedine vrste koji su daleko od realno mogućih, da ne kažem totalne nebuloze, za te lokacije u ovo godišnje doba (pa čaki i kad bi više godišnjih doba spojili)!?!
Ne pričam ovo napamet jer radi se takoreći o "mojim" domaćim terenima te ih poznajem i više nego dovoljno dobro.

Postoji kakvo objašnjenje za te pojave(pogotovo ovu 2.) :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 6 months ago #584

  • ledo
  • ledo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 31
  • Zahvala primljena: 5
Zanimljivo uočeno...ovo pod 2. je i meni upalo u oči. To mi izgleda kao rezultat brojanja tijekom cijele godine, a ne jednog dana, ili još bolje, onako "od oka" što bi sve moglo živjeti tu u okolici... :/
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 6 months ago #585

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Daklem, moram se u određenoj mjeri posipati pepelom...

EBW je jedan od "važno-je-sudjelovati" projekata u kojem je bitno što veće učešće i obrada rezultata u što kraćem vremenu, tj. znanstveni doprinos nije toliko bitan. S obzirom da rezultete promatranja dobijem sat ili dva prije nego što konačan zbroj šaljem u Europsku centralu (a pored svega 10 minuta prije isteka roka shvatim da mi je kao pravom baksuzu punjač na laptopu neispravan) nemam mnogo vremena za kontrolu, moram ignorirati neke stvari. Poput 300 fazana u jednom danu...

Sa druge strane rezultati su javno objavljeni i u skladu sa time podložni raspravi. Zahvaljujem se upozorenju i želim ispraviti greške. Osim toga i promatrači imaju pravo na pogreške (loša vidljivost, sličnost vrsta) na osnovu kojih moraju izvući pouke i steći potrebno iskustvo. Slobodno mi ili ovdje javno ili na privatnu poruku pošalji svoje primjedbe, a ja ću napraviti internu provjeru sa kolegom promatračem.

Što se tiče imenovanja ptica, također ste u pravu. Koristim tablicu koja je nastala dosta davno, gotovo u počecima EBW-a, kada je vrijedila drugačija ornitološka nomenklatura. U tablici su i latinski nazivi, a do sada se nitko nije negativno izjašnjavao po pitanju hrvatskog nazivlja na EBW-u, tako da izmjene po tom pitanju do sada nisam radio.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 1 month ago #689

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Evo, da pokrenemo malo forum...
Iako prave sezonske migracije tak trebaju početi, prvi "povratnici" već su ovdje. Vivci, čvorci, golubi grivnjaši i poneki crnoglavi batić stigli su sa svojih mediteranskih zimovališta. Neki od njih će produžiti dalje prema srednjoj i sjevernoj Europi.
Prije par dana u jednom kamenolom sam vidio i zidarčca (Tichodroma muraria) čiji migracijski putevi kod nas još nisu dovoljno proučeni. Najčešće ih se na kontinentu vidi pojedinačno u kasnu jesen, prije nego što odu na zimovanje negdje uz Jadran. Iako je kod nas rijetka gnjezdarica najviših dinarskih planina, ove kontinentalne su možda alpske populacije na preletu prema Mediteranu. Ptica koju sam vidio neki dan, mogla bi također pripadati toj populaciji.
Prekjučer je iznad Rakovog potoka (Sveta Nedelja) proletjelo i jato od sedamdesetak ždralova. Jučer sam u selidbi vidio i tri patke lastarke (Anas acuta), prvi puta tako rano...dug je put pred njima, pa su se požurile;).
Kod nas su na zimovanju još uvijek brojne ptice, valja izdvojiti velike ronce (Mergus megaster) koji uskoro odlaze...većina put sjevera, a neki, vrlo rijetki, na vode gorske Hrvatske.

Pozdrav,
otvorite oči, krenulo je :)
Zadnja izmjena: 10 years 1 month ago od spiljar.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 1 month ago #690

S obzirom da smo na sličnim, pa i istim terenima doma, mogu potvrditi što je spiljar napisao.
Ptice su i dalje pomalo čudne, t.j. ne prate sve baš najbolje svoje ustaljene navike, puteve i datume kojih su se više - manje držale prijašnjih godina.
Iako su neki mergusi još uvijek na zimovanju, prošli vikend sam primijetio 3 para koji su, nadam se, a i rekao bih da jesu na putu prema gnjezdilištima na jednoj našoj rijeci na kojoj im se brojnost izgleda povećava. Jeeeeeee !!

A evo i nešto za naše najmlađe, pa i one ostale... www.springalive.net/hr-hr... uključite se!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 1 month ago #691

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Danas ujutro oko 6 sati su u okolici Bjelovara (putovao sam u Križevce) bila prisutna velika jata čvoraka. Svi ti oblaci letjeli su u pravcu sjevera.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 1 month ago #692

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Danas u 6:12 primjetio sam prelet dva manja jata ždralova.
Manje jato od 6 ptica preletjelo me je u Hrsovu na visini oko 100 metara.
Istovremeno je 500 metara dalje na visini od oko 250 metara letjelo jato od 22 ptice.
Oba jata odletjela su prema izlazećem suncu.

Ždralove možete pratiti i ovdje:
birdmap.5dvision.ee/index.php?lang=EN&cu...n=Autumn&selFreq=one
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 10 years 1 month ago #693

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Prvu rodu primjetio sam 20.03. u Gudovcu pored Bjelovara!
Jučer su dvije letjele iznad grada.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Vrijeme kreiranja stranice: 0.121 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 65 gostiju i nema članova online