Home Forum Svijet životinja Ptice Sezonske migracije ptica
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me

TEMA: Sezonske migracije ptica

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #259

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Ideja ove teme je razmjeniti iskustva i informacije o migracijama ptica na području Hrvatske. Mogu to biti lokalne migracije tipa nizinska zimovališta-planinska gnijezdilišta ili migracije primorska-kontinentalna Hrvatska i naravno, velike sezonske migracije preko kontinenata koje su upravo u tijeku.
Mislim da kod opisa ne bi trebalo opisivati točne lokacije gdje smo nešto vidjeli, a nikako lokacije koje vrste koriste kao stalna odmarališta ili gnijezdilišta. Pritisak na takva mjesta je prevelik, i zbog zaštite takve informacije moramo zadržati i podjeliti među sobom, a ne sa javnošću.

Evo, ja ću za početak staviti par zapažanja na lokalitetima na području Zagrebačke županije koje često obilazim.
Već neko vrijeme viđam čvorke (Sturnus vulgaris) i vivke (Vanellus vanellus) koji su se vratili sa svojih lokalnih zimovališta iz primorske Hrvatske. Jučer sam vidio i prve crnoglave batiće (Saxicola torquata), iz istih zimskih staništa.
Također su se pojavile prve preletnice (patke lastarke, patke žličarke, i jedna pupčanica) koje dijele vodene površine sa patkama kržuljama, krunatim patkama i velikim roncima koji još nisu odletjeli na svoja gnijezdiliša u sjevernu Europu i Rusiju. Do prije par dana bila je i jedna batoglavica (Bucephala clangula), ali je više ne viđam.
Od zimovalica još uvijek su tu eje strnjarice (Circus cyaneus), a jučer sam vidio i jednog velikog svračka (Lanius excubitor). Ovih dana će sigurno krenuti na sjever.
Na hranilištima (tko ih još puni) su se ptice prorijedile, od zanimljivijih vrsta još su tu čižci (Carduelis spinus) i češljugari, a sjeverne zebe (Fringilla montifringilla) nisam vidio već neko vrijeme.
Naše stanarice poput sjenica, brgljeza, kosa već zauzimaju teritorije, a svrake i sive čaplje uređuju gnijezda.
Da ne uzimam prostor sa uobičajenim nalazima, ostavljam Vam na raspravu i zanimljivije nalaze. :)

Pozdrav,
Spiljar
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #260

Samo da potvrdim napisano ;)
ali ronaca jučer nije bilo (pretpostavljam ista lokacija).
Čvorci već pjevaju kraj rupa za gniježđenje.
Manja jata bijelih pastirica su došla kao i jata ševa (A.arvensis)

Oko Ozlja: bila 5.3. i jedna kugara na hranjenju
vivke sam vidio ove godine ranije nego obično,već 19.2., još je svuda bio snijeg
zelene i sive žune pjevaju

e da, i danas sam vidio na nasipu u ZG jednu crnu vranu

itd. :cheer:
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #262

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Super, sa kugarom si imao sreće. :)
Tri ronca (1 mužjak) danas na staroj lokaciji.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #263

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Ove godine odlučio sam pratiti floru i faunu (koliko god se malo razumio u sve to, možda nešto naučim) kod sela Hrsovo, Koprivničko-križevačka županija. Rekli bi smo istočno Prigorje, područje koje se naslanja na zapadnu Bilogoru. Nije ništa posebno značajno po pitanju ugroženih vrsta, ali je zanimljivo po pitanju vrsta koje nastanjuju ravničarski krajolik sa mješanim poljoprivrednim, livadnim i šumskim površinama.

Prošle dvije godine bile su vrlo suhe, pa mi se čini da se veći broj stabala osušio, što privlači djetlovke. Pored velikog djetlića, prije dva tjedna čuo sam a zatim i vidio crnu žunu. Rekao bih da sam istovremeno čuo zov sive žune. Na stablima su ostavile ogromne rupe, ove godine se nadam napraviti dobre raznih dupljašica u svojoj neposrednoj blizini.

Prošli tjedan imao sam priliku vidjeti mješovito jato čvoraka (upravo se vratili) i drozdova bravenjaka (uskoro odlaze), svako tjera svoju pjesmu :) Zajednički su opsjedali prostrane livade u potrazi za kukcima i glistama, pretpostavljam, koji su izmilili na površinu nakon zatopljenja i kiša. Livade na površini imaju puno vode.

Sreo sam kosa, a čuo sam i žutu strnadicu sa svojim tužnim otegnutim pijevom. Tu su naravno vrapci, velike sjenice, dugorepe sjenice...

Sive vrane stalno su prisutne, povremeno preleti nekoliko gavrana koji grokću. Škanjac čuva teritorij oko svoga gnijezda, a u selu gledao jednog kobca u brišućem letu - u livadi sam našao dijelove kokoši!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #266

Nakon velikih kiša Grobnicko polje je napokon poplavilo sto je rezultiralo velikim brojem vrsta i jedinki
ždral 18
pupcanice 22
patka žličarka 3
kržulje 17
čvorak cca 1000
siva čaplja 12
pršljivci cca 200
eja močvarica 1
crna prutka 2
crnokrila prutka 7
zlatar pijukavac 30tak
bijela pastirica gazilion :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #306

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Iz vlaka sam u široj okolici Križevaca primjetio manje jato vivaka.

U svojim livadama i šumama slušam pjevanje zeba, moguće i nekih ševa. Više ptica čujem nego što ih vidim!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #307

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Tak mi je i samom :)
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #312

  • spiljar
  • spiljar's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 36
  • Zahvala primljena: 6
Da, ptice pjevaju na sve strane...po šumarcima se najviše čuju kosovi, zebe, čvorci i predvečer posebno drozdovi imelaši. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #323

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Danas na Pokupskom (kroz šumu i pored jezera):
1. Prvo me brgljez posjetio i oduševio proljetnom ljubavnom pjesmom,
2. Mladi i stariji štekavac se motaju oko jezera i slijeću na tlo,
3. Puno pataka u preletu, malo liski na jezeru, jedva koja čaplja, a jastreb u šumi bježi od drveta do drveta. Vodostaj vrlo vrlo visok.
4. Ali zato su lastavice već počele letjeti iznad vode. Sve je bijelo, vrlo hladno, a one već lete.
5. Čujem bum-bum. Odoh se prišuljati da snimim krivolovca. I evo ga:



:)
Zadnja izmjena: 11 years 1 month ago od clickmiro.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #324

  • Darkec
  • Darkec's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Senior Boarder
  • Poruka: 46
  • Zahvala primljena: 3
Ako se ne varam, jučer sam čuo vugu kako zvižduka, danas mrku crvenrepku.

50-tak vivaka kružilo oko Hrsova.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #325

Vjerojatno nije vuga, već čvorak (dobro ih imitiraju, ali samo kratke dijelove) ili drozd cikelj.
Vugama treba još oko mjesec dana da nam dođu :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Sezonske migracije ptica 11 years 1 month ago #326

Dok sam ja jučer išao u provjeru "mog" para štekavaca (sjedi na gnijezdu :) ) žena me čekala sa strane i kaže da je vidjela (po opisu vjerojatno) 2 crne rode u kruženju nad šumom iznad nje.
Neznam dal da joj vjerujem :) s obzirom da ih do sada nisam viđao prije 2.4. (redovito na jednoj drugoj lokaciji), a još k tome ove godine izgleda da seoba u prosjeku ponešto kasni. S druge strane opet, i vivke sam vidio ranije nego obično... čudna neka godina,t.j. njen početak
Jel tko vidio crne rode već?
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Vrijeme kreiranja stranice: 0.201 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 299 gostiju i nema članova online