Home Forum Fotografija Oprema Prijava opreme na granici?
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1

TEMA: Prijava opreme na granici?

Prijava opreme na granici? 10 years 11 months ago #410

  • Mladen Ban
  • Mladen Ban's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 23
  • Zahvala primljena: 2
Dragi Fotografi... kakva su vaša iskustva.
Treba li prijavljivati tijelo, tri objektiva blic i još hrpa sitnica ili ne treba.

Trebao bi jedan vikend u BiH i ne znam što da očekujem.

Postoji li već negdje gotova "špranca" za prijavak ili da pišem onako samovoljno?
Predmete i serijske brojeve.

Puno hvala.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Prijava opreme na granici? 10 years 11 months ago #411

  • clickmiro
  • clickmiro's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Poruka: 103
  • Zahvala primljena: 9
Dosta često putujem u BH (barem 5-6 puta godinišnje) i u susjedne zemlje, automobilom preko cestovnih graničnih prelaza. U početku sam na ulasku u BH rekao našem cariniku da imam fotoaparat, kameru i sl. U 100% slučajeva ali baš u 100%, naš carinik bi mi rekao da ne trebam to prijavljivati jer kao i to spada u osobnu prtljagu. Budući da je vrijednost opreme poprilična, nisam baš sklon olakom pristupu pa u autu uvijek držim kopije računa i garantnih listova tako ako dođe do nesporazuma da barem to mogu pokazati (dobro je to imati i u slučaju krađe). Kad ulazim u BH više ne prijavljujem, a kada bih ponovo ulazio u HR i naš carinik pregledavao prtljagu nikada nisu postavljali pitanje u vezi primjećenog fotoaparata i opreme. Na carinskom prelazu na aerodromu (Pleso) pristup carinika je bio drugačiji (iskustvo od prije 2 godine pa unazad). Uvijek ali baš uvijek su mi rekli da trebam prijaviti fotić i opremu (poneki objektiv). Na tamo dostupnom formularu (to imaju sve carine) upišem model, serijski broj, svoje podatke i sve je gotovo u 2-3 minute. I nije prvi puta da su carinici na različitim prelazima različito tumačili propise.

Inače, koliko se sjećam, s obzirom na vrijednost opreme postojao je jedan određeni iznos (vrijednost opreme od cca par tisuća dolara) iznad kojeg se nije mogla vaditi potvrda na licu mjesta - carinskom prelazu već je to trebalo raditi preko špeditera, trajalo je koji dan i potvrda je vrijedila cca godinu dana i vrijedila je u krugu svih zemalja koje su bile unutar nekog sporazuma (takve potvrde koriste profesionalci sa puno vrijedne opreme kada putuju svijetom). Takva potvrda je i koštala cca 100 dolara.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Mladen Ban

Prijava opreme na granici? 10 years 11 months ago #412

  • Zoran
  • Zoran's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Rođen u Zagrebu...
  • Poruka: 145
  • Zahvala primljena: 3
Uz ovo što je Miro već rekao, treba naglasiti i učestale krađe foto opreme . Jednom kolegi su prošle godine ukrali cijelu torbu s opremom Auto j ostavio 10- 15 minuta na parkiralištu. Ako baš moraš ostavljati opremu u autu neka to bude u prtljažniku.

Ja bih ti preporučio da se ipak ne odvajaš od nje :)
Kad pokazujemo poštovanje prema drugim živim bićima, ona nam odgovaraju istim poštovanjem.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
Slijedeći korisnik(ci) je rekao hvala.: Mladen Ban

Prijava opreme na granici? 10 years 11 months ago #413

  • Mladen Ban
  • Mladen Ban's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 23
  • Zahvala primljena: 2
Hvala Vam na trudu.
Pokušat ću doči do "te" prijavnice na aerodromu da vidim kako izgleda.
Posebno zahvaljujem na ideji s kopijama računa i garantnih listova.

Pozdrav.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
Vrijeme kreiranja stranice: 0.109 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 90 gostiju i nema članova online