Home Forum Fotografija Tehnike Fotografiranje divljih životinja
Dobro došli, gost
Korisničko ime: Lozinka: Zapamti me
  • Stranica
  • 1
  • 2

TEMA: Fotografiranje divljih životinja

Fotografiranje divljih životinja 10 years 10 months ago #530

  • Mladen R
  • Mladen R's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 1
Za fotografiranje životinja u koristio sam u analogno doba više Pentaxovih fotoaparata (Spotmatic, SP1000, ESII, KX, K2 dmd, LX), od objektiva Zaissov 2,8/35 Flektagon, Pentaxove makrobjektive 4/50 i 4/100, Porstov 2,8/135 i ruski foto-snajper 4,5/300, pa telekonverter 2x i medjuprstenove, pri fotografiranju noćnih životinja i onih u špiljama koristio sam Pentaxov prstenasti blic. Od životinjskih skupina najviše sam fotografirao kukce i ostale člankonošce, a puno manje kralježnjake, jer su oni daleko plašljiviji (imaju daleko veće tzv. sigurnosno odstojanje) i živahniji su (pogoto ptice), a iskoristivost filma bila je time puno manja (puno više neuspjelih fotografija po filmu) što mi je bilo puno preskupo. S dolaskom digitalnog doba počeo sam koristiti kombinacije: Pentax K-5 s zoomom 55-300 mm, pa Canon PoverShot SX 40 HS (24-810 mm - ekvivalent leca-formata) i EOS 50D s zoomom 70-300, a razmišljam o kupovini Pentaxa Q 10 kojeg bi preko Q-K adaptera kombinirao s zoomom 55-300, pa bi tako dobio 1650 mm. Takodjer razmišljam o kupovini Swarovski ATX / STX 85 mm spektiva, s adapterom za fotografiju. Digitalno doba ukinulo je problem kupovanja filmova, pa pucanje serija više nije finacijski problem, a donjelo je i autofokus koji mi sve više pomaže, jer sam s godinama sve čoraviji. Od fotopreme uvijek svugdje nosim sobom Canon PoverShot SX 40 HS koji mi omogućava fotografiranje u gotovo svakoj prilici kad mi se neka životinja nadje u blizini (dok čekam tramvaj na livadi uz stanicu, na poslu za vrijeme pauze i sl.), a volio bi ga zamjeniti s Canonom PoverShot SX 50 HS, jer njegov zoom ide do 1200 mm (ekvivalent laica formata). Sada najviše fotografiram ptice, pa gmazove i vodozemce, jer mi klečanje i valjanje po zemlji, koje sam prakticirao pri fotografiranju bilja i beskralježnjaka sve maje leži (u medjuvremenu sam nakupio podosta kila i godina, pa dobio artrozu u koljenima). Zasad fotografiram samo hodajući kroz prirodu i fotografirajuči ono što mi pred objektiv naleti (to sam prakticirao i dok sam fotografirao bilje i kukce), zasad još ne prakticiram fotografiranje iz "skrovišta" (fotošator i sl.), niti još nisam hranom pokušavao privući životinje. Takvom tehnikom dosad sam uspio snimiti 28 vrsta ptica, 1 žablju vrstu i 3 vrste gmazova, pa 1 vrstu stonoge, zbog teničkih ogranićenja i primitivne primjene tenike snimana (fotografiranje iz "skrovišta" je daleko sofisticiranije) dio tih fotografija ima samo dokumentaran značaj. Pošto nisam vozač i ne koristim auto moj radius gibanja dosta je ograničen, pa sam dosad fotografirao samo po Maksimiru, Jarunu i Bundeku, pa po zagrebačkim parkovima i zelenim površinama. Volio bi, kad bi se mogao dogovoriti s nekim od Vas i tako otići i dalje, bio bi voljam participirati u troškovima benzina, pa vlasitim znanjem i iskustvom.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Fotografiranje divljih životinja 10 years 7 months ago #569

  • filipovic
  • filipovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
Budući da sam amater u fotografiji, nemam ništa od profesionalizma da vam ponudim ovdje na forumu ali zato ću se potruditi da doprinesem koliko mogu ovoj stranici i nadam da ću od vas naučiti neke stvari jer vidim da svi imate podosta fotografskog staža :)

Moja jedina oprema je Canon SX50 HS, još uvijek proučavam kako funkcionira, štrokam gdje stignem, a budući da sam amater uspjevam za sada fotografirati samo kukce i bilje. Ne posjedujem stativ pa mi fotografije pri max zoom-u ne budu posve oštre. Pokušao sam golubove i vrapce uslikati ali nisam baš zadovoljan krajnjim rezultatom...

Evo ukoliko netko na forumu koristi istoimeni aparat volio bi da napiše svoja iskustva sa fotografiranjem životinja na većim udaljenostima prije svega ptica. :)

Lijep pozdrav!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Fotografiranje divljih životinja 10 years 7 months ago #570

  • Mladen R
  • Mladen R's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 1
Ne koristim istoimeni aparat Canon SX50 HS nego njegovog starijeg brata Canon PoverShot SX 40 HS koji je dosta sličan. Ovaj moj ima kraći zum ide do 840 mm (analogno Leca-formatu), fotografira samo u JPEG-u (nema RAW) i nema mogućnost priključka žičnog okidača. Ovaj fotoaparat koristim najčešće za prvo fotografiranje ptice i kad mi se žuri (npr. ptice su nemirne i postoji opasnost za bijeg), a tek kasnije im pokušam prići i snimiti drugom tehnikom.
Koristim postavke Av, blenda 8, ISO 400, shake-reductin, serijsko okidanje, pa krajnje tele-područje (840 mm). U početku sam imao problem što mi je fotoaparat premali za moju ruku, pa sam češće nesvjeso znao poremetiti postavke koje sam zadao, pa su mi slike ispadale loše. Kako mi se to ne bi dogadjalo pomogao mi je kolega koji je imao isti model, a kasnije je nabavio SX50 kojem i ja težim. On je ove moje postavke memorirao na C2 i C1, namjestivši pritom neka se one vide samo u elektronskom tražilu kao i isključiv rad samo s elektronskim tražilom (postavlke se smo u njemu vide). Tako čim uključim aparat na C2 ili C1 automatski mi se izvlači zoom do krajnje postavke (840 mm), pa ako što nehotice poremetim samo iskljućim aparat, a kad ga ponovo uključim on se vraća na zadane postavke. Položaj C2 koristim za ptice na zemlji, vodi ili na grani, pa je tu mjerenje oštrine za autofokus namješteno na najmanju površinu u središtu, C1 položaj koristim za snimanje ptica u letu pa je uz ostale jednako namještene postavke područje mjerenja oštrine veće. Srerijsko smimanje koristim, jer su ptice inače vrlo živahne, pa kod pojedinačnog snimanja obično kad treba nemaju pravi položaj, imaju glavu okrenutu na krivu stranu i sl., a u seriji se najčešće nadju i upotrebljive slike (što nevalja kasnije izbrišem). Pri serijskom snimanju javlja se problem vezan uz koncepciju aparata. Nakon što se okine prva fotografija aparat u tražilu pokaže sliku, pa ne vidim objekt koji i dalje serijski snimam, nego mi on pokazuje slike koje je snimio, tako dalje slike pucam na "slijepo" i ne vidim u tražilu ono što snimam, kako sam stariji ruka mi nije višen toliko mirna kao nekad, pa mi tako npr. ptica koja bi trebala biti u centru slike poćinje šetati po ekranu (katkad joj odrteržem glavu, noge i sl.), a znam ju i potpuno izgubiti s ekrana i sa slike. Zato uvijek nastojim zauzetii što stabilniji položaj tijela, po moguućjost negdje se nasloniti, a poseno preporučam korištenje monopodnog ili još bolje tronožnog stativa i žičnog okidača (tada fotoaparat nosim sobom već učvrščen na staiv izvučen na optimalnu visinu, postavim ga, na tronožmom smo raširim noge) i snimam. U pravilu prije nego se počnem prikradati ptici (što sporije i izbjegavam nagle pokrerte)dalekozorom pregledam područje (vodenu površinu, obalu, livadu, šumski proplanak, grane drveta i sl.), pa onda odlučim gdje i kako ću joj se približiti. Takodjer koristim za snimanje svaku priliku, bez ozira na to jesam li ptičju vrstu već snimio ili ne, jer "vježba čini majstora", a uvijek je moguće snimiti još bolju sliku.
Druga je tehnika snimanje iz skloništa ili s čeke, to u pravilu daje bolje rezultate, tako se ptici mogu približiti više, ali to traži i više srpljenja, a zna se dogoditi i neka ništa ne dodje pred objektiv, pa se čekalo uzalud. Svojevrsno snimanje iz skloništa je snimanje iz auta (u pravilu s ceste, nipošto ne ulaziti autom u stanište i ne raditi štetu), autom se ptici možete prikrasti puno lakše i bliže (voziti vrlo polako i ne zaustavljati se naglo), jer ptica auto ne osječa kao prijetnju.
Evo nadam se kako Vam ova moja iskustva mogu pomoći.
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Fotografiranje divljih životinja 10 years 7 months ago #571

  • filipovic
  • filipovic's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 2
Mladene puno hvala na ovako opsežnom odgovoru koji će mi zasigurno biti od koristi. Puno toga neznam i trebat će vremena da razumijem svu terminologiju i da naučim tehniku. Pošto nemam društvo u fotografiranju pokušavam od vas naučiti i primjeniti teoriju u praksi. Ide sporo ali nadam se da ću biti u prilici pokazati vam neke svoje radove. :)

Pozdrav!
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Fotografiranje divljih životinja 10 years 7 months ago #576

  • Mladen R
  • Mladen R's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 1
Kada razmišljamo o nabavi foto-opreme za fotografiranje prirode za orijentaciju nam mogu pomoći liste opreme koju koriste i navode na svojim stranicama pojedeini fotografi prirode i wildlife-fotografi. Tom prilikom mogu se razgledati i njihove slike, a kadkad pročitati njihova iskustva s pojedinim dijelovima opreme, kao i mišljernja, pa čak i od njih provedeni testovi odredjene opreme.
Evo ovdje popisa opreme dvoje vrlo poznatih njemačkih wildlieife-fotografa:
Fritz Pölking (1936. - 2007.) bio je najpoznatiji njemački wildlife-fotograf, izdavač specijaliziranih fotočasopisa o wildlife-fotografiji i fotografiji prirode, pa autor brojnih (30) knjiga o istoj problematici. Njega se ujedno smatra začetnikom moderne fotografije životinja u Europi, a nakon njegove smrti Njemačka udruga fotograga životinja - GDT (preko 1000 članova) ustanovila je posebnu Nagradu Fritza Pölkinga koju dodjeljue svake godine za značajna postignuća u fotografiji životinja. Na njegovoj WEB-stranici koju nastavlja voditi njegova supruga Gisela, takodjer poznata kao fotograf prirode, navedena je i njihova fotoprema.
Fritz Pölking koristio je: Canon EOS 5D & 1D M3, objektive 4.5-5.6/12-24 mm, 4.0/24-105 mm, 2.8/100 mm, 4.0/70-200 mm, 5.6/400 mm, 4,0/500 mm & Konverter 1,4 x, pa stativ Gitzo GT-3540LS. Takodje je koristio: Nikon D200, 2.8/17-55 mm, 2.8/70-200 mm, 4.0/200-400 mm, pa stativ Gitzo G-1257.
Gisela Pölking (rodjena 1945., e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.) koristi: Canon EOS 5D, a najčešće koristi objektive: 4.0/17-40 mm, 2.8/100 mm Makro, 4.0/24-105 mm, 4.0/70-200 mm, 5.6/400 mm, pa stativ Gitzo G-1348 (novi broj: GT-3540LS) s Manfrotto-glavom.
Nadm se kako sam time pomogao nekome u razriješenju neke od dilema o nabavku opreme.

Evo sada i jedne moje dileme. Ako ste pročitali moju temu o digiskopiji onda ste vidjeli kako koristim Sigmin zoom 4-5,6/150-500, pa Swarovski 85 ATX 25-60x spektiv, za koje sam nabavio dosta stabilan Velbon sherpa 630 karbonski stativ i Manfrotto fluidnu glavu model 701. Ovaj stativ iako je dosta stabilan ima jedan nedostatak, a to je njegova duljina od 60 cm u skopljenom položaju (+ još gotovo 10 cm s našarafljenom glavom). Takav mi je malo predugačak pri transportu, jer nemam auto, nego moram koristiti javni prijevoz i vuči opremu na vlastitim ledjima. Idealan bi bio stativ duljine 40-45 cm u skopljenom obliku. Idealan bi bio nekakav staiv tipa traweler = tzv. putni stativ. Znam pokušavam spojiti nespojivo, ali ipak ima li netko neko kompromisno riješenje? Ima li netko od Vas iskustva s nekom kraćom, lakšom, a ipak dovoljno stabilom verzijom stativa.
Zadnja izmjena: 10 years 7 months ago od Mladen R. Razlog: ispavak i nadopuna
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Fotografiranje divljih životinja 10 years 6 months ago #577

  • ledo
  • ledo's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Junior Boarder
  • Poruka: 31
  • Zahvala primljena: 5
evo da se i ja nadovežem na temu...

konkretno, od opreme sam koristio u početku Olympus E-520 i 70-300 objektiv (vrlo dobra kombinacija, ali nije za akciju i slabo svjetlo), a kasnije sam prešao na Canon 50d i objektive Canon 75-300 (izvrsna investicija za početnike - pristojan objektiv, za oko 700 kn polovni se nađe), a od nedavno koristim Canon 100-400 (odličan objektiv, ima svojih mana, ali stabilizacija i univerzalnost su velika prednost i razlog kupnje).

Ne razumijem se baš u ove kompaktne digitalce, ali vjerujem da bi SLR aparati dali bolje rezultate. naravno, ne mora to nužno biti skupa oprema. spomenuti objetkiv Canon 75-300 je sasvim solidan izbor (i jeftin). primjer fotke navedenim objektivom: wildcroatia.net/galerije/ptice/1920-kriv...tka-tringa-nebularia

od same opreme je možda i bitniji sam pristup fotkanju, poznavanje navika životinja, skrivanje itd.

a što se tiče tehnika fotkanja, za dobru fotku važno je biti skriven pa je poželjna (barem kod ptica) neka vrsta kamuflaže. "Fotošator" ne mora nužno biti skupi maskirni šator, već može biti obična jeftina cerada ili neka tkanina postavljena bilo kako da skriva ljudsku figuru (provjereno). također se slažem da je i maskirna mreža odlično rješenje, pogotovo ako treba biti pokretan ili ne postoji mogućnost postavljanja trajnog šatora (ne pali uvijek kod plašljivih ptica poput čaplji ili gavrana). maskirna odijela nisam nikada probao, ali mi se ne čine baš praktična.. :)
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Fotografiranje divljih životinja 10 years 4 months ago #687

  • Mladen R
  • Mladen R's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Fresh Boarder
  • Poruka: 19
  • Zahvala primljena: 1
Jučer sam malo kopao po netu i naletio na www.wildlife-workshop.de, tamo sam našao osim interesantnih testova foto-opreme, dobrih savjeta i niz interesantnih linkova koji bi mogli vjerujem biti interesantni posjetiteljima wildcroatia.net-a, pa ih zato ovdje navodim.
Unaprijed se ispričavam onima kojima njemački jezik nije blizak kao meni koji pripadam manjini onih kojima njemački bolje leži od engleskog.

www.wildlife-workshop.de

Links zu interessanten Webseiten

Websiten unserer Kunden

www.naturfotografie-stein.de (Christian Stein)
www.natur-fotos.net (Christoph Mischke)
www.close2moments.de (Becher/Donatin)
www.t-block.de (Thomas Block)
www.naturfoto-digital.at (Thomas Kirschner)
www.naturfotos.at (Andreas Kirschner)
www.naturblick.at (Eduard Flori)
www.photograph-austria.at (Robert Kreinz)
www.fotos.schbazl.de (Ulli Dollé)
www.tm-naturfoto.de (Thomas Marks)
www.vorbusch.de (Dirk Vorbusch)
www.naturfotogalerie-doernhoff.de (Holder Dörnhoff)
www.fotodesign-kapfer.de (Hans-Peter Kapfer)
www.photo-obsession.com (Josef Kranabetter)
www.natur-in-bildern.de (Marion Kraschl)

Naturfotografen

Fritz Pölking
Bas Meelker
Art Morris
Dariusz Wojciechowski
John Shaw
www.peest-naturfoto.de (Wolf-Dieter Peest)
www.naturfotografie.org (Stefan Ott)
www.kuna-foto.de (Jörg Kammel)

Bestimmungshilfen, Communities, Foren

www.insektenfotos.de (Insektenbestimmung)
www.insektenbox.de (Insektenbestimmung)
www.lacerta.de (Eidechsenbestimmung)
www.koleopterologie.de (Käfer- u. Wanzenbestimmung)
www.gefiederkunde.de (Vogelfederbestimmung)
www.pilzbestimmung.de (Pilzbestimmung)
www.libellen.nl (Libellenbestimmung)
www.schmetterling-raupe.de (Schmetterlingbestimmung)
www.makro-naturbilder.de (Naturfotografie)
www.makro-forum.de (Naturfotografie)
www.naturfotografen-forum.de (Naturfotografie)
www.fotocommunity.de (Fotografie)
www.dforum.de (Canon-Fotografie)
www.dslrforum.de (Fotografie)
www.fotouristen.de (Fotografie)

Bildbearbeitung, Software

www.niksoftware.com
www.fredmiranda.com (Photoshop-Plugins)
www.dxo.com (Bildkorrektur)

Hersteller und Handel

www.canon.de
www.tripodhead.com
www.berlebach.de
www.novoflex.de
www.koenig-photobags.de
www.augenblicke-eingefangen.de
www.lichtblick-foto.de
www.photouniversal .de
www.ranger-onlineshop.de

Organisationen

www.nabu.de (Naturschutzbund Deutschland)
www.glanzlichter.com (Naturfoto-Wettbewerb)

Zeitschriften, Bücher, Internet

Naturblick
Naturfoto
Vögel

Foto-TV (Das Foto-Fernsehen)
Andere Internetseiten
www.ottfoto.de (Fotografie)
www.c74.de (Webdesign)
www.ottgrafik.de (Grafik, Werbung)
www.rhodesian-ridgeback-fotos.eu (Hundefotos)
www.hotelazenberg.de (Hotel in Stuttgart)

www.wildlife-workshop.de
Impressum
Inhaltlich verantwortlich
Wolf-Dieter Peest
Am Hagenbrink 2
31020 Salzhemmendorf
Telefon 05153 801996
Mobil 0177 8877835
(bitte [at] durch @ ersetzen)
naturfoto2000 [at] aol.com
Stefan Ott
Obere Hurst 3
71679 Asperg
Telefon 07141 697440
Mobil 0170 4468000

Webdesign und Hosting:

c74.de Webdesign und Grafikdesign
Christian Stein
Hauptstraße 82
57250 Netphen
Telefon: 02732 765615
Telefax: 02732 765616
E-Mail: post [at] c74.de
(bitte [at] durch @ ersetzen)
Internet: www.c74.de
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.

Fotografiranje divljih životinja 10 years 4 months ago #688

Interessant!
eto literature za zimu, još da je vremena malo više...
Administrator je onemogućio javni pristup pisanja.
  • Stranica
  • 1
  • 2
Vrijeme kreiranja stranice: 0.220 sekundi

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 353 gostiju i nema članova online