Home Galerija fotografija BILJNI SVIJET Žuta sirištara, Gentiana lutea ssp. symphyandra (Murb.) Hayek
 
Žuta sirištara, Gentiana lutea ssp. symphyandra (Murb.) Hayek
Biljka snažnog rasta, strogo zaštićena jer je uništavana skupljanjem korjena za proizvodnju ljkovitih pripravaka. Primjerak na slici snimljen je na Risnjaku
Oznake
Nema oznaka
Copyright ©: Franjo Novosel
Datum: Sun 24 Mar 19:03:09 2013
Klikova: 2432
Dimenzija: 665 x 950 / JPG
Veličina datoteke: 326,69 KB
EXIF: dgtip
Profile Page
Franjo Novosel
U galeriji 89 fotografija
Komentara: 8
  • Profile Page
    Stručnom imenu treba dopisati kraticu imena autora koji je ovu vstu prvi opisao, a to je Linee, pa bi pravilni citat vrste glasio Gentiana lutea L. Ovdje se radi o posebnoj podvrsti Gentiana lutea ssp. symphyandra Murb., a može i sinonim Gentiana lutea ssp. symphandra (Murb.) Hayek. Ova se podvrsta razikuje po tome što su joj prašnici slijepljeni u cijev kroz koju prolazi tučak. Kod vrste Gentiana lutea L. prašnici su razdvojeni, a osim toga sama stabljika je kraća, pa cijela biljka djeluje zbijenije, dok je kod povrste Gentiana lutea ssp. symphandra (Murb.) Hayek stabljika izduženija, pa cijela biljka djeluje vitkije. Osobno sam obašao veliku većinu hrvatskih planina, a posebno detaljno sam obilazio obalne planine od Učke na sjeveru do Sniježnice Konavoske na krajnjem jugu Hrvatske i ne sječam se jesam li ikad vidio vrstu Gentiana lutea L., nego sam isključivo vidjao podvrstu Gentiana lutea ssp. symphandra (Murb.) Hayek. Vrstu Gentiana lutea L. imao sam priliku vidjeti uz Triglavska jezera.
    Dodano Mladen Rac od Mon 24 Jun 12:02:12 2013
  • Profile Page
    S obzirom da se iz ove fotografije nemože odrediti ima li biljka slijepljene ili slobodne prašnike, a vrsta i njen ssp. rastu na istim staništima u HR, nema smisla inzistirati na ničem više od G.lutea L.
    Dodano Tomislav Klanfar od Mon 24 Jun 13:18:57 2013
  • Profile Page
    Stvarno cijenim Mladenov trud i drago mi je da se kroz njegov komentar može saznati još više informacija o biljnoj vrsti na fotografiji. Međutim slažem se s Tomislavom da fotografije objavljene na WilCro nisu i ne mogu služiti za točnu determinaciju pojedine biljne ili životinjske vrste, podvrste niti ne možemo očekivati od kolega fotografa ( jer nismo svi biolozi i sl.) da uz fotografije dodaju stručne nazive redova, rodova, vrsta, podvrsta koje bi evenualno služile za tu svrhu. Ako se i dogodi da se objavi fotografija koju ne prati odgovarajući, ili točan znansveni naziv, uvijek se kroz dobronamjerni komentar autoru fotografije može pomoći Od Mladena kao i svih drugih kolega - biologa , botaničara itd , mi laici to i očekujemo :)
    Dodano Zoran Ožetski od Mon 24 Jun 17:01:46 2013
  • Profile Page
    Hvala na stručnim i lijepim opisima pod ovom sirištarom, ili kako nas puno veli "žuti encijan". Na originalnoj slici se vidi da su prašnici srasli i znači da se radi o symphyandri, što sam i prije znao ali nisam smatrao da je to bitno nama laicima. Samo sad bih najradije slike prije objave nekome slao na provjeru, jer ovako ispadne da se guram tamo gdje mi nije mjesto.
    Dodano Franjo Novosel od Mon 24 Jun 21:14:52 2013
  • Profile Page
    Franjo , mislim da su tvoje fotke na pravom mjestu i samo ih nastavi stavljati. Ako u nešto nismo sigurni imamo forum i tamo možemo provjeriti da li smo napisali , opisali, odredili točno ili ne...
    Dodano Zoran Ožetski od Tue 25 Jun 11:43:05 2013
  • Profile Page
    Ne želim nikoga ovdje obeshrabriti neka ne objavljuje svoje fotografije. Iako sam biolog po struci nipošto ne podcjenjuem one koji to nisu, tzv. amatere, trebamo biti toga svjesni kako tzv. amateri mogu biti katkad veći stručnjaci od tzv. profesionalaca. Trebamo znati kako npr. stari hrvatski botaničari po osnovnoj struci nisu bili biolozi, tako su Schlosser i Visiani bili liječnici, Vukotinović je bio pravnik, a Rossi je bio vojnik-oficir (major-bojnik), to ih nije sprečavalo u davanju neprocijenjivog priloga ranoj hrvatskoj botanici, a trenutno u hrvatskoj mikologiji radi nekoliko mikologa-amatera čiji je doprinos značajniji od nekih drugih "stručnjaka-profesionalaca". Prema tome dragi kolega Novosel, ako nešto znate, nemojte se sramiti to i napisati, ako pogriješite, nikom ništa, pa ljudski je griješiti, griješe i veći stručnjaci, a oni najveći sposobni su svoju grešku i priznati, dok tzv. pseudo-stručnjaci svoju grešku ne priznaju ili je pokušavaju zataškati.
    Inače ovaj sajt Wild Croatia doživljavam kao mjesto koje bi trebalo propagirati hrvatske prirodne vrijenosti, pa privući strance, ljubitelje prirode amatere i profesionalce, potaknuti zaštitu prirode itd. Ako napišemo samo Gentiana lutea, hoće li to privući nekog Austrianca, Nijemca, Švicarca, Talijana, Fracuza, sigurno neće, pa on to ima u Alpama. Medjutim ako mu napišemo Gentiana lutea ssp. symphyandra Murb., to sigurno hoće, jer toga kod njega nema. Hoću reći kako baš treba isticati hrvatske različitosti i posebnosti, a ne ih trpati u nekakav bezlični prosjek i tako umanivati njihov značaj. Trebamo biti npr. svjesni kako se po broju bilnih vrsta i broju biljnih endema Hrvatska u Europi nalazi na 3. mjestu iza Španjolske i Grčke, pri čemu je Španjolska na 1. mjestu po broju vrsta, a Grčka na 1. mjestu po broju biljnih endema. Trebamo biti svjesni tog bogatsva i isticati ga, a ne skrivati , time sigurnu ne činimo ni uslugu hrvatskoj prirodi ni njenjoj žaštiti. Inače je meni kao biologu-profesionalcu svaka informacija jednako vrijedna bez obzira jesam li je dobio od tzv. amatera npr. preko sajta Wild Croatia, ili preko nekog stručnog ili znanstvenog rada koji je napisao profesionalac, pa ću i jednom i drugom podatku pristupiti jednako kritički i s jednakom pažnjom.
    Dodano Mladen Rac od Wed 26 Jun 13:33:14 2013
  • Profile Page
    Pozdravljam želju da se na ovoj stranici objavljuju što potpuniji podaci do kojih se danas vrlo lako može doći kroz literaturu ili preko weba. Ponovno ponavljam svim autorima koji dvoje oko toga što su zapravo pofotkali, da za tu priliku i za pomoć oko točne determinacije pojedinih biljaka ili životinja služi forum.
    Žao mi je što Mladen i još barem deset članova WildCro-a (po struci biologa) koji iz nekih razloga ne objavljuju fotografije ne sudjeluju u pisanju članaka koji bi značajno unaprijedili ovu našu stranicu.
    Dodano Zoran Ožetski od Wed 26 Jun 14:06:15 2013
  • Profile Page
    Čini mi se da smo sad već pretjerali, ovo bi trebalo pisati u forumu. Evo dodao sam u naziv sve kako reče uvaženi gospodin Rac, a napominjem sam jedno, u popularnoj literaturi često uz ime biljke nema navedenog imena osobe koja je prva opisala tu vrstu, a autori su visoko školovani stručnjaci. Rado bih, kad se u pisanju naziva biljke dogodi pogreška, da ju stručna osoba može sama ispraviti, a ne da mi to piše pod slikom. Pod slikom očekujem kritiku same fotografije, bilo pozitivnu ili negativnu, a to nam zapravo fali.
    Dodano Franjo Novosel od Wed 26 Jun 14:44:22 2013

DatsoGallery By Andrey Datso

Wild Croatia

Wild-Croatia - fotografije divljeg svijeta prirode

Wild Croatia je stranica čiji sadržaj stvaraju fotografi - ljubitelji divljeg svijeta prirode. Kvalitetnim sadržajem i  jedinstvenim pristupom želimo Vam dočarati ljepote divljeg svijeta prirode, njegovu biološku raznolikost i potrebu za zaštitom. Predstavljamo Vam fotografije planina, šuma, ravnica, močvara, rijeka, mora i podmorja. Pogledajte fotografije divljih životinja koje su nastale u njihovim prirodnim staništima. Upoznajte samonikle, ljekovite i zaštićene biljne vrste.

Tko je Online

Imamo 55 gostiju i nema članova online